Wciągająca powieść obyczajowa

Powieści obyczajowe należą do klasyki literatury. Wiele z nich doczekało się miana kultowych i jest czytanych przez kolejne już pokolenia. Po cudze pieniądze ma szansę doczekać się takiej ponadczasowej popularności. Hanna Cygler przedstawiła w swojej książce pełnowymiarowych bohaterów, postacie wymykające się podziałowi na dobrych i złych ludzie. Ponadto autorce udało się świetnie odtworzyć klimat początku XX wieku. Jak sto lat temu wyglądał świat? Czy ludzie także wówczas mierzyli się ze zmianami, których pęd wydawał im się czymś nienaturalnym? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć we wspomnianej pozycji.

Popularność powieści obyczajowych

W czasach tak wielkiej popularności kryminałów, romansów i książek z gatunku science fiction, literatura obyczajowa wydaje się schodzić na dalszy plan. To jednak pozory, wystarczy dokładnie przyjrzeć się rynkowi wydawniczemu, by dostrzec:

  • kolejno wydawane powieści obyczajowe, autorzy bynajmniej nie zrezygnowali z tworzenia takich historii,
  • wierne grono książek przedstawiających co prawda fikcyjne postaci, które są jednak osadzone na tle prawdziwych wydarzeń.

Po cudze pieniądze to książka wciągająca za sprawę wielu wątków. Może się wydawać, że niewiele je łączy. Kolejne karty udowodnią jednak, że Hanna Cygler od początku miała przemyślany plan na fabułę. Historia opiera się na globalnym spojrzeniu na losy ludzi żyjących w różnych zakątkach świata. Współczesnym ludziom wielkim przełomem wydawał się początek nowego tysiąclecia. Sto lat wcześniej przeżyciem było witanie kolejnego wieku. W rzeczywistości na świecie zawsze cos się działo, z literatury obyczajowej można się sporo dowiedzieć o ówczesnych realiach.

Niepewność zmiany

Domeną XXI wieku jest postęp o niespotykanym wcześniej tempie. Myli się jednak ten, kto zakłada że poprzednie pokolenia żyły znaczniej wolniej i spokojniej. Takie książki jak Po cudze pieniądze uświadamiają, że ludzie zawsze mierzyli się ze zmianami. A im towarzyszyła z kolei niepewność dotycząca jutra. Literatura obyczajowa to świetne źródło informacji na temat dawnego obrazu świata. Pod wieloma względami przedstawia fikcyjne biografie, ale autorzy przykładają się do wiernego odtwarzania realiów konkretnej epoki. Świetnym przykładem jest kolejna powieść Hanny Cygler. To lektura w sam raz na lato i długie leniwe popołudnia. Uczy i zapewnia przyjemną rozrywkę. Nie jest kolejnym romansem, po którym w pamięci niewiele zostanie. Bohaterowie omawianej książki będą towarzyszyli czytelnikowi jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Post Author: Janusz